Przed nami wybory samorządowe 2024. Już w kwietniu zdecydujemy, kto będzie zarządzać naszym miastem. W Rudzie Śląskiej zgłoszono 7 komitetów wyborczych. Sprawdźcie, kto będzie kandydować do Rady Miasta Ruda Śląska.
Wybory po wyjątkowo długiej kadencji
Nietypowa, wydłużona z 4 do 5 lat kadencja samorządów dobiega końca. Według wcześniejszych założeń wybory samorządowe miały odbyć się jesienią 2023, ale to, że planowany termin zbiegł się w czasie z wyborami parlamentarnymi, było powodem dodatkowego wydłużenia czasu trwania kadencji. Data wyborów samorządowych wyznaczona przez premiera Donalda Tuska przypada na 7 kwietnia bieżącego roku. To właśnie wtedy Polacy wybiorą się do lokali wyborczych i zdecydują, któremu z kandydatów na radnych ich miasta ufają najbardziej.
W Rudzie Śląskiej zarejestrowano 7 komitetów wyborczych:
- Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska
- Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe
- Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość
- Komitet Wyborczy Śląska Rodzina
- Komitet Wyborczy Wyborców Bezpartyjni i Konfederacja
- Komitet Wyborczy Wyborców Michała Pierończyka
- Komitet Wyborczy Wyborców Współpraca i Rozwój
Poniżej przedstawiamy listę wszystkich kandydatów na radnych w danych okręgach wyborczych. Kolejność ustalona na podstawie losowań przeprowadzonych przez PKW oraz komisarzy wyborczych.
Okręg nr 1 (Ruda, Godula, Orzegów, Chebzie)
- Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska
- Marcin Stiller
- Agnieszka Stefaniuk
- Mariusz Świerczyński
- Aleksandra Gołąb
- Jerzy Grzesica
- Katarzyna Klimek
- Aleksandra Lewandowska
- Roman Sebesta
- Aleksandra Gajewska
- Krzysztof Mejer
- Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe
- Grzegorz Maciantowicz
- Joanna Domachowska
- Bartosz Stolarski
- Katarzyna Krawczyk-Wacławik
- Mariusz Kitel
- Bożena Rasińska
- Piotr Słota
- Justyna Kuzia
- Adam Cop
- Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość
- Wioletta Nowak
- Krzysztof Piechaczek
- Jarosław Drożniewicz
- Barbara Fąferek
- Paweł Sarzyński
- Maciej Wojciechowski
- Stefan Władacz
- Wioleta Mroczkowska
- Izabela Franz
- Adam Włodarczyk
- Komitet Wyborczy Śląska Rodzina
- Tadeusz Domżalski
- Mirosław Górecki
- Henryk Szydłowski
- Małgorzata Grund-Bismor
- Marek Równicki
- Jacek Gola
- Aleksandra Skrzyniarz
- Izabela Słotosz
- Małgorzata Kulisz
- Mateusz Kroczek
- Komitet Wyborczy Wyborców Bezpartyjni i Konfederacja
- Bożena Modzelewska
- Bogdan Paszek
- Justyna Zielińska
- Bogusław Arendarski
- Arkadiusz Lagiera
- Komitet Wyborczy Wyborców Michała Pierończyka
- Aleksandra Skowronek
- Agnieszka Płaszczyk
- Jacek Jarocki
- Krystyna Zamorska
- Jan Sebesta
- Daria Januszkiewicz
- Marek Skuczeń
- Tomasz Noras
- Grażyna Kubica
- Janusz Żurek
- Komitet Wyborczy Wyborców Współpraca i Rozwój
- Andrzej Pacławski
- Marek Szymański
- Norbert Rózga
- Izabela Moczko
- Magdalena Szpotan
- Maciej Ziomek
- Marek Kobierski
- Katarzyna Kocyba-Matyja
- Iwona Luszczak
- Elżbieta Garmulewicz
Okręg nr 2 (Nowy Bytom, Wirek, część Czarnego Lasu)
- Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska
- Arkadiusz Pilarz
- Roman Kubica
- Martyna Wnuk
- Dorota Stachurska
- Adam Wodarski
- Marta Mansfeld
- Krystian Mrukwa
- Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe
- Marek Kala
- Robert Remszel
- Krzysztof Toboła
- Izabela Szczyrba-Kupka
- Beata Atłas
- Izabela Gorajczyk
- Karol Pieter
- Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość
- Dariusz Wesoły
- Stefania Krawczyk
- Joachim Kuchta
- Mateusz Duda
- Eugeniusz Buchcik
- Jadwiga Wilczek
- Katarzyna Pierończyk
- Komitet Wyborczy Śląska Rodzina
- Sławomir Barwiak
- Stanisław Mazur
- Michał Grzywaczewski
- Anna Mucha
- Daria Frąckowiak
- Łukasz Pisarek
- Anna Kowalik
- Komitet Wyborczy Wyborców Michała Pierończyka
- Michał Pierończyk
- Zofia Skowrońska
- Anna Morajko-Fornal
- Mirosław Bogusławski
- Mariusz Komendera
- Barbara Bonczyk-Popenda
- Beata Niemaszyk
- Komitet Wyborczy Wyborców Współpraca i Rozwój
- Barbara Wystyrk-Benigier
- Adrian Tomas
- Grażyna Kukiełka
- Monika Czoik-Nowicka
- Katarzyna Żymełka
- Piotr Topolski
- Henryk Piórkowski
Okręg nr 3 (Halemba, Bielszowice, część Czarnego Lasu)
- Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska
- Łukasz Wodarski
- Józef Milik
- Katarzyna Parylak-Jadwiszczok
- Marek Nowok
- Anna Dąbrowska
- Jakub Woch
- Anna Polak
- Marta Bekierz
- Marian Makula
- Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe
- Łukasz Bek
- Marcin Buballa
- Irena Wojtanowska
- Adam Bokuniewicz
- Szymon Kowalczyk
- Barbara Górska
- Magdalena Leksowska
- Monika Zdebel
- Grzegorz Rydzewski
- Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość
- Kazimierz Myszur
- Katarzyna Korek
- Artur Kasprzak
- Bożena Ligus
- Artur Balawejder
- Aleksandra Czempisz
- Szymon Goraus
- Joanna Bętkowska
- Krzysztof Nowak
- Komitet Wyborczy Śląska Rodzina
- Arkadiusz Grzywaczewski
- Agata Karabela
- Marta Sidło
- Dawid Słaboń
- Kamil Skapczyk
- Alicja Gryc-Rutkowska
- Janina Ptak
- Józef Szmatłoch
- Marcin Kot
- Komitet Wyborczy Wyborców Michała Pierończyka
- Anna Krzysteczko
- Wioletta Tkocz
- Witold Hanke
- Mirosława Żmij
- Paweł Małyska
- Mateusz Wróbel
- Bogusław Szczęsny
- Katarzyna Dziura
- Artur Golda
- Komitet Wyborczy Wyborców Współpraca i Rozwój
- Michał Wieczorek
- Zbigniew Domagała
- Aleksandra Palica
- Agnieszka Kubica-Stradowska
- Bogusław Waćko
- Aleksandra Słota
- Aneta Sladkowska
- Piotr Miś
- Krzysztof Bochnia
Okręg nr 4 (Bykowina, Kochłowice)
- Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska
- Krzysztof Rodzoch
- Sabina Bubak
- Seweryn Spałek
- Wioletta Kulpan
- Helena Warzybok
- Przemysław Matuszak
- Michał Adamczyk
- Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe
- Rafał Wypior
- Dariusz Maciąg
- Jacek Zagórski
- Magdalena Langier
- Artur Król
- Katarzyna Kłosowska
- Weronika Skupin
- Komitet Wyborczy Prawo I Sprawiedliwość
- Mariusz Pakuza
- Marcin Pierończyk
- Dominik Miera
- Anita Krząkała
- Jolanta Mikołajewska
- Sławomir Derecki
- Alina Duda
- Komitet Wyborczy Śląska Rodzina
- Artur Żurek
- Anna Gierszyńska
- Marcin Stępień
- Marzena Akcińska
- Adam Linda
- Natalia Kołodziej
- Jacek Głogowski
- Komitet Wyborczy Wyborców Bezpartyjni I Konfederacja
- Mateusz Jamka
- Artur Maślak
- Halina Major
- Sabina Gniedziejko
- Oskar Pernal
- Komitet Wyborczy Wyborców Michała Pierończyka
- Jacek Morek
- Ewa Chmielewska
- Marek Latos
- Aleksandra Minas
- Piotr Rębacz
- Natalia Merta
- Jolanta Małachowska
- Komitet Wyborczy Wyborców Współpraca i Rozwój
- Marian Pawlas
- Władysław Dryja
- Grażyna Skuczeń
- Ewa Banach
- Jolanta Kubasa
- Mariusz Izydorczyk
- Teresa Wieczorek