Wiadomości z Rudy Śląskiej

Bezpieczeństwo w Rudzie Śląskiej. Znamy statystyki za 2023 rok

  • Dodano: 2024-04-26 11:15

Rudzianie mogą czuć się bezpiecznie w swoim mieście – tak wynika z raportów przedstawionych na sesji Rady Miasta przez policję, prokuraturę i sanepid. Ze statystyk wynika, że w Rudzie Śląskiej w ubiegłym roku wzrosła liczba wykrywanych przestępstw. We wszystkich kategoriach wykrywalność jest zdecydowanie wyższa od tej w skali województwa czy kraju.

Bezpieczeństwo w Rudzie Śląskiej

Niestety w 2023 r. na przejściach dla pieszych  zginęły 2 osoby, ale w sumie mniej było wypadków drogowych i osób rannych. Znacznie wzrosła natomiast liczba pijanych kierowców.

Statystyki przestępczości

Jak podkreślił w swoim wystąpieniu Komendant Miejski Policji w Rudzie Śląskiej mł. insp. Dawid Gil, roczne sprawozdanie z pracy rudzkich policjantów można ująć podsumowaniem obrazującym liczbę interwencji w przeliczeniu na 24 godziny służby: każdego dnia 2023 roku policjanci w Rudzie Śląskiej średnio spędzili 217 godzin w służbie patrolowej oraz 102 godziny w służbie obchodowej, wykonali 43 ustalenia i wywiady dla innych jednostek oraz instytucji, legitymowali 104 osoby, 293 razy badali stan trzeźwości, ujawnili 30 wykroczeń, przyjęli 68 zgłoszeń i przeprowadzili 42 interwencje oraz realizowali 7 doprowadzeń. Jak mówił komendant, średnia wartość wykrycia przestępstw dla śląskiego garnizonu wynosi 77,2%, a średnia wartość wykrycia przestępstw dla kraju wynosi 72,00%.

Wypadki drogowe i bezpieczeństwo pieszych

W ubiegłym roku zanotowano 1411 zdarzeń drogowych. Ujawniono 622 kierujących pod  wpływem alkoholu lub środków odurzających. W sumie przeprowadzono ponad 105 tys. kontroli trzeźwości. Wydział Ruchu Drogowego Policji prowadził także liczne akcje, które ukazują zagrożenia i podnoszą świadomość troski o bezpieczeństwo, m.in. „Bezpieczna droga do szkoły”, „Bezpieczne wakacje”, „Bezpieczny weekend”, „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” i „Bezpieczny pieszy”.  

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Duże znaczenie w pracy policji odgrywa także Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki tej aplikacji mieszkańcy miasta mogą zgłaszać różnego rodzaju wykroczenia. Mieszkańcy zgłosili tu 698 różnych zagrożeń, 94 z nich zostały potwierdzone bądź wyeliminowane. Najczęściej zgłaszane to: przekroczenie dozwolonej prędkości (29 potwierdzonych zgłoszeń) i spożywanie napojów alkoholowych w miejscach niedozwolonych (32 potwierdzone zgłoszenia). W ramach profilaktyki w 2023 roku rudzcy policjanci przeprowadzili łącznie prawie 700 spotkań, w których uczestniczyło niemal 18 tys. osób. Większość z nich zorganizowano dla dzieci i młodzieży, głównie w placówkach oświatowych, ale było także ponad 60 spotkań dla seniorów. Miasto co roku wspiera działalność rudzkiego garnizonu, co w ubiegłym roku zostało wyrażone m.in. poprzez środki finansowe w wysokości 15 000 złotych na nagrody dla wyróżniających się funkcjonariuszy, środki finansowe w wysokości 80 000 złotych na dofinansowanie zakupu samochodów dla Policji, a także przekazanie w trwały zarząd dwóch działek o łącznej powierzchni 1424 m² oraz budynku garażu dwustanowiskowego (37 m²) i budynku garażu jednostanowiskowego (27,78 m²) przy Komisariacie Policji nr 1.

Przypomnijmy, że na terenie Rudy Śląskiej funkcjonuje Komenda Miejska Policji oraz 5 komisariatów, w których pracuje 333 policjantów. W minionym roku rudzki garnizon został wsparty trzema nowymi etatami, jednak mimo tego brakuje jeszcze niemal 40 etatów.

Działalność sanepidu w 2023 roku

- Sytuacja higieniczna w naszym mieście jest dobra – mówiła z kolei podczas sesji dr n. o zdr. Renata Cieślik-Tarkota, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rudzie Śląskiej.

-  Znacząco zmniejszyła się również liczba ognisk wywołanych koronawirusem - podkreśliła.

Przypomnijmy, że w 2022 roku zarejestrowano 15 takich ognisk (246 chorych w szpitalu, placówkach medycznych, zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, zakładach pracy, szkołach), a w 2023 r. 3 ogniska, które wystąpiły jedynie w oddziałach szpitalnych – łącznie obejmowały one 40 chorych. W sumie w 2023 roku zarejestrowano 4010 przypadków chorób zakaźnych, ok. 1700 z nich było wywołanych SARS-Cov-2. Dla przypomnienia w okresie pandemii notowano ponad 11 tys. przypadków zakażeń.

W roku 2023 r. pod nadzorem sanepidu znajdowało się 27 punktów szczepień. Przeprowadzono w nich łącznie 44 kontrole, w wyniku których nie stwierdzono nieprawidłowości. W dalszej części sprawozdania omówiono sytuację w zakresie szczepień, których realizacja, zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych, odbywała się zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych na rok 2023. Obowiązkowym szczepieniom ochronnym podlegało w naszym mieście ponad 26 tys. dzieci i młodzieży (o ok. 600 więcej osób niż w roku poprzednim).

W roku 2023 sanepid przeprowadził 4185 kontroli, wydał 457 decyzji administracyjnych oraz 500 decyzji płatniczych, a ponadto nałożył 126 mandatów karnych na łączną kwotę 27 350 zł.

Podsumowanie pracy prokuratury

W dalszej części sesji Katarzyna Preidl, prokurator rejonowy w Rudzie Śląskiej, przedstawiła podsumowanie pracy rudzkiej prokuratury. W 2023 roku rudzcy prokuratorzy zarejestrowali 4516 spraw, czyli o prawie 400 więcej w niż w roku 2022. W minionym roku do sądu skierowano 1074 sprawy, ponadto 32 sprawy z wnioskiem o dobrowolne poddanie się karze oraz 42 wnioski o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Sądy w ubiegłym roku osądziły 1186 osób, a tylko 5 z nich uniewinniono. W 1835 sprawach z kolei odmówiono wszczęcia postępowań przygotowawczych. W toku postępowania przygotowawczego prokuratorzy skierowali 165 wniosków o tymczasowe aresztowanie, z tej liczby sąd uwzględnił 125 przypadków. W zakresie działalności cywilnej w ubiegłym roku rudzka prokuratura prowadziła 488 spraw, w tym m.in. przygotowała 241 wniosków o ustanowienie reprezentanta dziecka do postępowań karnych. Obciążeniem i pewną trudnością w pracy prokuratorów, o której być może nie każdy pamięta, jest obsługiwanie – w ramach obowiązków – tzw. wokand, co wiąże się z kilkugodzinnym wyjazdem, czasem do innej miejscowości i uczestniczeniem w postępowaniu sądowym, w tym w Sądzie Okręgowym I i II instancji. Jak podkreśliła prokurator, najważniejszą sprawą w interesie pokrzywdzonych mieszkańców naszego miasta oraz priorytetem stają się ustalenia miejsca pobytu sprawców przestępstw w sprawach zawieszonych, w czym prokuraturę wspiera policja.    

Komentarze (4)    dodaj »

  • emeryt z MSWiA

    To nie statystyki, tylko stek bzdur. Średnio na dobę były legitymowane 104 osoby? Serio? Czyli jakieś 95% bezpodstawnie, bo nie pasuje to z ilością wykroczeń/przestępstw/doprowadzeń. Więc przypomnijmy gliniarzom, że art. 15 ustawy o policji to zbyt mało, żeby kogokolwiek legitymować. MUSZĄ ZACHODZIĆ PRZESŁANKI Z ART. 14, czyli ZASADNE PODEJRZENIE O WYKROCZENIE, PRZESTĘPSTWO, tudzież DOPROWADZENIE OSOBY POSZUKIWANEJ / POSZUKIWANEJ DO OCHRANIANIA. Polecam kanał Audyt obywatelski na YT. Tam się dowiecie, jak mało wiecie...

  • 112

    Za dużo internetu emerycie!

  • Kawa

    Skoro rudzcy prokuratorzy zarejestrowali o prawie 400 spraw więcej w niż w 2022 roku, to znaczy że przestępczość rośnie, więc skąd ten wniosek że w Rudzie Śląskiej jest bezpiecznie.

  • Milicjant

    Czemu nie pochwalicie się ile mandatów zostało nałożonych podczas tych łapankowych akcji.Na kierowców i pieszych. . Pewnie będzie to kilkaset tysięcy mandatów.Chetnie piszecie na tym portalu ile mandatów było wystawionych w pojedynczej akcji , ale sumy nie podano pewnie dlatego że wyszło by że policja głównie tym się zajmuję. 90 procent pracy policji to mandatowanie kierowców i trochę pieszych podczas akcji

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również