Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jaką zagęszczarkę do gruntu wybrać?

  • Dodano: 2024-03-21 16:45, aktualizacja: 2024-03-29 16:44

Wybór odpowiedniej zagęszczarki gruntu to kluczowy element zapewniający sukces w realizacji różnorodnych projektów budowlanych i drogowych. Zagęszczarka gruntu, będąca niezbędnym narzędziem podczas prac ziemnych, umożliwia efektywne zagęszczanie różnych typów podłoża, od gruntów ziarnistych po mieszanki bitumiczne. W artykule przedstawiamy przegląd dostępnych rodzajów zagęszczarek, wskazując na ich specyficzne zastosowania, od lekkich maszyn jednokierunkowych po ciężkie zagęszczarki rewersyjne i specjalistyczne do asfaltu.

Co to jest zagęszczarka gruntu i gdzie się ją wykorzystuje?

Wśród maszyn budowlanych niezbędnych w trakcie prac ziemnych poza koparkami należy wymienić maszyny do zagęszczania gruntu. Realizacja procesu zagęszczania może odbywać się przez wibrowanie – przekazywanie cząstkom podłoża poprzez element wykonawczy maszyny zmiennych sił (drgań). W zależności od zastosowanego elementu wykonawczego maszyny te możemy podzielić na walce, płyty wibracyjne (zagęszczarki) i skoczki (udarowy charakter pracy).

Zagęszczarki wykorzystują obrotowy ruch mas mimośrodowych w celu uzyskania siły odśrodkowej o odpowiedniej częstotliwości, aby wprowadzić płytę denną w drgania. Wibrująca płyta denna jest elementem roboczym mającym bezpośredni kontakt z podłożem. Ze względu na małą masę (do 500 kg) oraz stosunkowo niewielkie wymiary zagęszczarek stosuje się je z powodzeniem w trakcie zagęszczania gruntów ziarnistych, przy układaniu przewodów elektrycznych i kanalizacyjnych, do zagęszczania wszelkiego rodzaju zasypek gruntowych, przy budowie i naprawach dróg, do zagęszczania podbudów piaskowych i przy zagęszczaniu mieszanek bitumicznych itp.

Rodzaje zagęszczarek gruntu

Zagęszczarki gruntu możemy podzielić na kilka podstawowych grup:

  • Zagęszczarki jednokierunkowe – maszyny lekkie przeznaczone do zagęszczania gruntów ziarnistych o małej średnicy frakcji, mogą być wykorzystywane także jako zagęszczarki do kostki brukowej lub do zagęszczania asfaltu. Najczęściej spotykamy zagęszczarki spalinowe, ale dostępne są także wersje zasilane bateriami systemu Battery One lub Honda eGx.

  • Zagęszczarki rewersyjne – wysokowydajne maszyny o większej wadze do zagęszczenia dużych powierzchni lub miejsc o ograniczonej przestrzeni. Powszechnie napędzane silnikami spalinowymi o zapłonie samoczynnym lub iskrowym, ale dostępne są także zagęszczarki zasilane bateriami o masie do 300 kg.

  • Zagęszczarki do asfaltu – trapezowy kształt płyty dennej, podniesione krawędzie oraz układ wodny uniemożliwiają przywieranie asfaltu (mieszanki bitumicznej) do maszyny. Oparte o konstrukcję zagęszczarek jednokierunkowych umożliwiają również zagęszczenie bruku po zastosowaniu płyty do brukowania np. Vulkollan®.

Czym kierować się w trakcie doboru zagęszczarki?

W trakcie wyboru zagęszczarki gruntu należy wziąć pod uwagę poniższe aspekty:

1. Ograniczenia środowiskowe – specyfika niektórych projektów może wymagać zastosowanie maszyn bezemisyjnych takich jak bateryjne zagęszczarki Swepac.

2. Rodzaj zagęszczanego materiału – im większa frakcja gruntu, tym cięższa powinna być maszyna, np. piaski i drobny żwir najlepiej zagęści mniejsza zagęszczarka jednokierunkowa Swepac, a na grubym kruszywie najlepiej sprawdzą się ciężkie zagęszczarki rewersyjne Swepac.

3. Grubość warstwy – im większa grubość warstwy zagęszczanego gruntu, tym większą (o większej sile odśrodkowej) zagęszczarkę należy wykorzystać.

4. Ograniczone miejsce do manewrowania - do zagęszczania trudnodostępnych miejsc oraz precyzyjnego zagęszczenia wykorzystuje się zagęszczarki o małej powierzchni płyty dennej oraz pionowym dyszlu jak Swepac FR95 lub zagęszczarki nawrotne Swepac.

5. Jakość maszyny, obsługi posprzedażowej i dostępność części zamiennych.

Przegląd modeli zagęszczarek Swepac

Jedną z przodujących marek produkujących zagęszczarki jest szwedzki Swepac z fabryką w Ljungby, produkujący maszyny od 1993 roku. Właśnie na bazie produktów tej marki oparto się w trakcie sporządzania poniższego przeglądu rodzajów maszyn.

  • Zagęszczarki jednokierunkowe o wadze od 50 do 140 kg. W zależności od sposobu wykorzystania najczęściej wybierane modele to Swepac F92, Swepac F140 oraz Swepac FR95.

  • Zagęszczarki rewersyjne o wadze od 160 do 500 kg wyposażone w płytę denną wykonaną ze stali trudnościeralnej Hardox®. Wśród ekip brukarskich najchętniej wybierany jest najlżejszy model Swepac FB160, zaś do budowy dróg najczęściej wybierane maszyny to napędzane hydraulicznie modele Swepac FB450 oraz Swepac FB510.

  • Zagęszczarki do kostki - w zależności od uwarunkowań ekonomicznych w ofercie zagęszczarek Swepac znajdziemy przyjaźniejsze dla budżetu maszyny z odlewaną płytą żeliwną Swepac F82, Swepac F92, jak i zagęszczarki z płytą denną wykonaną ze stali Hardox® Swepac F50, Swepac F140, zagęszczarki nawrotne z silnikiem Honda Swepac FB160, Swepac FB235 oraz zagęszczarki wyposażone w silniki wysokoprężne Swepac FB255, Swepac FB265.

  • Ciężkie, w pełni hydrauliczne zagęszczarki nawrotne napędzane silnikami wysokoprężnymi Yanmar Swepac FB450 oraz silnikami Hatz Swepac FB510 wykorzystywane przy wymagających budowach.

Porady dotyczące wyboru odpowiedniego modelu zagęszczarki Swepac

Wybierając najlepszą dla siebie zagęszczarkę Swepac, należy przede wszystkim sugerować się przeważającym wykorzystaniem maszyny w Państwa firmie. Wszystkie modele poniżej 300 kg można wyposażyć w płytę do brukowania Vulkollan® i sprawdzą się w trakcie prac brukarskich. Zagęszczarka Swepac F50 będzie idealna do wąskich chodników lub opasek, z kolei potężna Swepac FB510 bez problemu zagęści kruszywo o dużej frakcji.

Należy pamiętać o prawidłowej eksploatacji, czego nie można uzyskać bez dostępu do części zamiennych, które w Swepac są dostępne od ręki. Ramy w maszynach Swepac zostały zabezpieczone warstwą ocynku, co skutecznie zabezpiecza przed korozją – przedłuża żywotność. Większość zagęszczarek Swepac posiada płytę denną wykonaną ze stali trudnościeralnej Hardox®, wykorzystywanej również jako poszycie łodzi podwodnych.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową oraz bezpośredniego kontaktu.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.