Wiadomości z Rudy Śląskiej

Co zrobić, gdy biżuteria czernieje?

  • Dodano: 2024-03-27 19:45, aktualizacja: 2024-03-29 16:45

Nawet na najlepszej jakości biżuterii, po kilkuletnim użytkowaniu pojawiają się czarne przebarwienia. Warto więc wiedzieć, jak wstrzymać ten proces odpowiednio pielęgnując biżuterię na co dzień, a także co zrobić, gdy biżuteria czernieje.

To, jak szybko czernieje biżuteria może zależeć od grubości warstwy złota czy warunków przechowywania biżuterii, zwłaszcza jeśli chodzi o wilgoć czy substancje chemiczne, dlatego biżuteria powinna być trzymana z dala od wody, a także kosmetyków. Biżuterię warto ściągać zawsze podczas kąpieli czy pobytu na basenie. Biżuterię należy trzymać np. w woreczku czy specjalnym pudełku na biżuterię, aby uniknąć nadmiernego utleniania się biżuterii, a tym samym jej ciemnienia i matowienia. Przy noszeniu pozłacanej biżuterii należy uważać, aby nie spryskiwać jej perfumami, gdyż zwłaszcza w przypadku perfum z alkoholem w składzie, może dojść do odbarwienia złotej warstwy na kolczykach czy pierścionkach. Biżuteria pozłacana może też czernieć, jeśli warstwa złota jest cienka i ulega stopniowemu ścieraniu, odsłaniając srebrną bazę. Duże znaczenie ma tu także jakość biżuterii, sposób jej wykonania czy grubość złota. Dlatego warto kupować kolczyki czy pierścionki tylko w sprawdzonym sklepie np. Bonore.

Jak czyścić biżuterię?

Aby uniknąć czernienia biżuterii warto pamiętać o odpowiednim czyszczeniu biżuterii na co dzień, aby nie dopuścić do mocnych zabrudzeń, które trudno potem usunąć. Najważniejsza rzecz, o której trzeba pamiętać to, żeby czyścić biżuterię bardzo delikatnie, aby jej nie zarysować. Biżuterię należy tylko przetrzeć, bez nacisku i ruchu szorowania. Jeśli np. na pierścionku znajdują się kamienie, to lepiej jest je omijać podczas czyszczenia. Biżuterię pozłacaną najlepiej jest czyścić specjalnym środkiem do czyszczenia takiej biżuterii. Można też zastosować sprawdzone, domowe metody czyszczenia przy wykorzystaniu pasty do zębów, sody oczyszczonej czy soli i soku z cytryny. Do przetarcia czy osuszenia biżuterii należy wykorzystywać tylko miękkie, delikatne szmatki lub specjalne chusteczki do biżuterii. Co jakiś czas warto, zwłaszcza najcenniejszą biżuterię, oddać do jubilera, aby dodatkowo odpowiednio ją wypolerować.

Co zrobić, gdy biżuteria czernieje?

Istnieje wiele skutecznych sposób, które pozwolą pozbyć się czarnych przebarwień na biżuterii i odzyskać jej pierwotny kolor. Wiele zależy od tego, z jakiego materiału wykonana jest bransoletka czy kolczyki. Do czyszczenia biżuterii, która czernieje można użyć łagodnego płynu do mycia naczyń rozcieńczonego w ciepłej wodzie. Ważne jest unikanie środków chemicznych i szorstkich materiałów. Do czyszczenia biżuterii ze złota można użyć wody rozcieńczonej z denaturatem, w równych proporcjach. Element biżuterii, który chcemy wyczyścić można zawiązać na nitce i delikatnie moczyć w przygotowanej mieszance, a następnie dokładnie osuszyć. Inną metodą jest wykorzystanie proszku do pieczenia, nakładając go na wilgotny wacik. Dzięki temu złoto odzyska swój blask. Jeśli biżuteria jest wykonana ze srebra, to można ją włożyć na pół godziny do kwaśnego mleka. Osad na błyszczących kamieniach wyczyści z kolei sok z cytryny. Należy tu jednak zachować dużą ostrożność. Do czyszczenia sztucznej biżuterii można użyć sody oczyszczonej z odrobiną wody. Tej metody nie powinno się jednak stosować do czyszczenia srebrnej biżuterii. O pomoc w odnowieniu biżuterii, która czernieje warto poprosić specjalistów, którzy przywrócą jej kolor, wykorzystując zaawansowane techniki i specjalistyczne produkty do delikatnego czyszczenia i ponownego pozłacania.  

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.