Wiadomości z Rudy Śląskiej

Stacja Biblioteka w Rudzie Śląskiej obchodzi 5. urodziny!

  • Dodano: 2024-03-22 11:30

Stacja Biblioteka świętowała wczoraj swoje 5. urodziny. Z tej okazji odbyło się spotkanie jubileuszowe, które uświetnił występ Patrycji Zając, rudzkiej wokalistki i kompozytorki.

5. urodziny Stacji Biblioteka

Stacja Biblioteka to centralna siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. Poprzednio zajmowała ona budynek przy ul. Dąbrowskiego w Wirku. Pomysłodawcą koncepcji Stacji Biblioteka w Chebziu był Krystian Gałuszka - dyrektor MBP w Rudzie Śląskiej.

Podczas wczorajszego spotkania przybliżono gościom historię biblioteki, a także innych filii MBP oraz proces ich powstawania. Bibliotekarki Stacji otrzymały tytuł "Pszociela Ślonski Godki" w stopniu brązowym. Uroczystość zakończył koncert Patrycji Zając, która zaśpiewała swoje autorskie, ale i światowe utwory. 

- Trudno uwierzyć, że od otwarcia Stacji Biblioteka mija już pięć lat. Pamiętamy, że jeszcze niedawno obiekt ten nie był dobrą wizytówką miasta, a dzisiaj to nasza perełka i duma. W ciągu pięciu lat odbyło się tutaj ponad 520 imprez, w których wzięło udział w sumie ok. 20 tys. osób. Z okazji jubileuszu składam dyrektorowi i pracownikom Stacji Biblioteka serdeczne podziękowanie za pracę i zaangażowanie i życzę, aby to miejsce nie tylko było przyjazne czytelnikom, ale też jak do tej pory tętniące życiem kulturalnym - mówiła wiceprezydent Anna Krzysteczko.

Historia Stacji Biblioteka

Kompleksowa rewitalizacja budynku dworca zakończyła się w 2018 roku, a kolejne parę miesięcy zajęło przeniesienie księgozbioru. Obecnie w Stacji Biblioteka znajduje się ponad 16 tys. woluminów, 330 czasopism oprawnych oraz bogata mediateka, która gromadzi zbiory audiowizualne, czyli audiobooki, filmy, gry, zbiory muzyczne – łącznie ponad 18 tys. jednostek. W roku 2024 Stację Biblioteka odwiedziło 12 tys. czytelników. To również miejsce, gdzie odbywają się spotkania, koncerty, wystawy oraz imprezy cykliczne, np. Kakauszale - Fest literacki, Trakcja poetycka czy Industriada. Warto podkreślić, że obiekt znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. W ciągu pięciu lat zorganizowano ponad 520 imprez, w których wzięło udział w sumie ok. 20 tys. osób.

Przypomnijmy, że zespół stacyjny w Chebziu powstał w latach 1897-1899. Na planach z 1901 r. widnieje już ukształtowany zespół zabudowań, w skład którego wchodzą: budynek dworca kolejowego, peron, budynki dawnej poczty, administracji i warsztatu. Najbardziej charakterystycznym elementem zabudowań stacyjnych w Chebziu jest hala dworca, która na ówczesne czasy była bardzo nowoczesna. Budynek dworcowy ma własny taras i maszt flagowy, ceglaną elewację z odsłoniętą stalową (spawaną i nitowaną) konstrukcją przypominającą „mur pruski”. Przestronna hala główna dworca przykryta została metalowym łukowym dachem o promieniu 6 m i rozpiętości 10 m wyposażonym w ozdobną kutą balustradę i maszt flagowy. Hala oparta została we wnętrzu na ośmiu stalowych kratownicowych słupach.

Rewitalizacja budynku dworca

Na przestrzeni ponad 100 lat funkcjonowania dworzec był powoli niszczony i wielokrotnie „modernizowany”. W 2018 roku obiekt przeszedł kompleksową rewitalizację, która polegała przede wszystkim na adaptacji wnętrza budynku pod bibliotekę. W tym celu w głównej hali powstała stalowa antresola ze szklaną balustradą, gdzie zlokalizowane zostały regały biblioteczne oraz mieści się czytelnia. Na końcu holu głównego przy wykorzystaniu przeszkleń wydzielono przestrzeń pod wypożyczalnię, tam też znajduje się wejście na antresolę. Ponadto powstała sala animacyjna przystosowana do odbywających się już w budynku spotkań i prelekcji. Zagospodarowano również przestrzeń pod kawiarnię, natomiast za budynkiem wybudowano parking na kilkadziesiąt miejsc. W obiekcie powstały całkowicie nowe ogólnodostępne sanitariaty, wszystko jest dostosowane do osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Koszt rewitalizacji dworca wyniósł ponad 8 mln zł. Miasto pozyskało na jego odrestaurowanie 95% dotacji. Środki zostały przyznane w ramach konkursu z działania „Rewitalizacja obszarów zdegradowanych” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Stacja Biblioteka zdobyła nagrodę w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego, organizowanym przez Zarząd Województwa w 2019 roku. Obiekt został też wybrany „Dworcem Roku 2019” przez jury konkursu, zorganizowanego przez Fundację ProKolej we współpracy z Fundacją Grupy PKP, a w konkursie „Zabytek Zadbany”, prowadzonym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, otrzymał wyróżnienie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również