Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rynek w Rudzie Śląskiej przejdzie metamorfozę! Znamy plany przebudowy [FOTO]

  • Dodano: 2024-03-26 12:30

Znane są już dokładne założenia przebudowy placu Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej. Powstała dokumentacja inwestycji, która realizuje założenia koncepcji opracowanej z udziałem mieszkańców. Zakłada ona m.in. rozszczelnienie betonowej nawierzchni, zazielenienie, retencję wód deszczowych oraz budowę pawilonów gastronomicznych.

Zielony Plac Jana Pawła II

- Uczynienie z rynku przestrzeni zielonej i bardziej przyjaznej mieszkańcom to jeden z priorytetów mojej prezydentury. Systematycznie stawiamy kolejne kroki na drodze do realizacji tego celu – mówi prezydent Michał Pierończyk.

- Teraz kluczowe będzie zapewnienie finansowania inwestycji, a mówimy o około 8 mln zł. Jak zwykle będziemy analizować wszelkie możliwości pozyskania środków zewnętrznych, zarówno unijnych, jak i krajowych – dodaje.

Czytaj również: Rynek w Rudzie Śląskiej przestanie być betonową, nudną patelnią? Jest na to szansa

Od betonu do zieleni

W tej chwili największym problemem placu Jana Pawła II jest jego „betonoza”. Brak cienia i duże nasłonecznienie sprawiają, że miejsce to jest wyspą ciepła w centrum miasta. Dodatkowo wadą tego miejsca są brak zieleni oraz ograniczenia w funkcjonowaniu ogródków gastronomicznych.

Dokumentacja projektowa zakłada ograniczenie powierzchni utwardzonej o ponad 1300 m2 na rzecz powierzchni biologicznie czynnej i nawierzchni przepuszczalnej. Wydzielone zostaną 4 strefy:

  • zieleni,
  • rekreacji i wypoczynku,
  • gastronomiczna o
  • raz strefa umożliwiająca organizację imprez okolicznościowych.

W efekcie przestrzeń rynku ma być przyjazna oraz atrakcyjna.

– Nie można także zapominać o aspekcie ekologicznym. Sucha i nagrzana nawierzchnia przyczynia się do zwiększenia odziaływania pyłu i innych szkodliwych substancji. Ograniczając powierzchnię takiej przestrzeni można poprawić jakość powietrza. Ponadto nowe zagospodarowanie rynku – na co liczymy - pozwoli ożywić tę część miasta – wylicza Michał Pierończyk.

Rewolucja architektoniczna na rynku w Rudzie Śląskiej

Zlikwidowana zostanie nieczynna, centralnie usytuowana fontanna. Wprowadzone zostaną dwie główne osie widokowe i komunikacyjne. Na kierunku wschód – zachód będą to równoległe pasy zielonych rabat, szpalerów drzew i ciągów pieszych. Na kierunku północ – południe zaplanowano główny ciąg pieszy, prowadzący między szpalerami i rabatami od czynnej fontanny do wejścia do Urzędu Miasta.

Projekt pawilonów z ogródkami zewnętrznymi

W południowej części rynku, wzdłuż zielonej skarpy zaprojektowano strefę gastronomiczną i rekreacyjną. Po obu stronach wspomnianej fontanny powstaną pawilony gastronomiczne z ogródkami zewnętrznymi. Oba budynki będą częściowo przeszklone na całej wysokości. W pawilonach zlokalizowane będą również publiczne toalety.

Przyjemność pod koronami drzew

Równolegle do pawilonów przebiegać będzie główny szpaler drzew, z siedziskami i trawnikami pomiędzy nimi. W centralnej części rynku znajdować się będzie plac z okresową retencją wody, gdzie latem czynne będą kurtyny wodne.

Oaza wypoczynku

Odnowiony zostanie basen czynnej fontanny oraz przyległe do niej schody terenowe. Dostęp do placu osobom z niepełnosprawnościami ułatwią dwie pochylnie, prowadzące do strefy gastronomicznej od strony ul. Piotra Niedurnego i od strony kościoła pw. św. Pawła. W ramach przebudowy rynku powstanie także zbiornik retencyjny wraz z systemem nawadniania zieleni.

Konsultacje społeczne

Przypomnijmy, że koncepcja nowego zagospodarowania placu Jana Pawła II, na podstawie której powstała dokumentacja projektowa, została w pierwszym kwartale ubiegłego roku poddana konsultacjom z mieszkańcami, a jej ostateczna wersja uwzględnia część przekazanych wówczas sugestii.

– Wypracowane założenia zachowują równowagę między różnymi funkcjami tej przestrzeni i różnymi oczekiwaniami mieszkańców, a także uwzględniają ograniczenia infrastrukturalne – podkreśla prezydent Pierończyk.

Wnioskowane podczas konsultacji rozwiązania, które zostaną wdrożone, to m.in. elementy architektury nawiązującej do dziedzictwa miasta i jego śląskości, ozdobny napis – punkt pamiątkowych fotografii, miejsce do organizacji wystaw i galerii plenerowych, a także miejsce na bożonarodzeniową choinkę.

Obecny wygląd placu Jana Pawła II jest wynikiem jego przebudowy, która miała miejsce w latach 2009 – 2010. To wtedy zdecydowano, że w części parkowa przestrzeń zostanie zastąpiona w zdecydowanej większości płytami i kostką betonową.

Rynek w Rudzie Śląskiej przejdzie metamorfozę! Znamy plany przebudowy [FOTO]

Komentarze (33)    dodaj »

  • SideEffect

    A nie potraficie zrobić tego 1 raz a porządnie? Jedni wycinają drzewa i robią goła płytę, następnie chcą ponownie drzewa sadzić i tak again & again.... A kasa leci. Fajnie się wydaje nie swoją co? Ale czego się nie zrobi, aby się przy korytku utrzymać?

  • Kolo

    Co kampania wyborcza to sadza drzewka na rynku. A po wyborach smażcie sie dalej.

  • mieszkaniec

    Tragedia

  • Tesss

    A my nie mamy na co innego wydawać pieniędzy ?? Klatki są do remontu Szkoły doposażyć Cmetarze zrobić Zmiana władzy do wymiany Tam juz się nic nie da naprawić !!!!

  • rynek to rynek

    90 PROCENT a może i więcej rynków w całym kraju ,ale też i na świecie to otwarta przestrzeń .Owszem z jakimiś niskopiennymi nasadzeniami, sporadycznymi drzewkami .BO TO SĄ RYNKI ! a nie parki.! A z założenia rynek ma być taką otwartą przestrzenią, tym bardziej gdy otoczony jest obiektami godnymi wyeksponowania .Akurat jak na ubogość w naszym mieście jakichś okazałych budowli z wybitną architekturą to akurat pierzeja kamienic przy rynku czy kościół jak najbardziej zasługują na to by podziwiać je w całej okazałości. Z założenia również przy większości rynków znajduje się albo ratusz albo gmach urzędu miejskiego. Jaki sens ma ponowne zasłanianie koronami drzew tych obiektów. Całkowicie się zgadzam ,że tą betonową powierzchnię należy wzbogacić zielenią .Ta może występować tu pod różną postacią ale nie mogą to być po raz kolejny drzewa ,bo wtedy rynek przestanie być rynkiem a zacznie być znowu parkiem.Różne kompozycje zieleni, tej dekoracyjnej, krzewy czy nawet niskopienne drzewka , można przycinać na bieżąco czy wymieniać .Drzew jak wystrzelą w górę już się potem nie pozbędziemy i tylko przyjdzie nam wspominać ,że kiedyś był tu rynek.

  • fafik

    Rynek w Mikołowie jet 3 razy mniejszy więc aż tak bardzo nie potrzebował odbetonowania a jednak zasadzono tam w sposób profesjonalny sporo drzew. Nasz plac im. Kim Ir Sena (bo tylko na spędy przymusowe się nadaje) jak świeci swoją gorącą i łysą glacą tak będzie to czynił jeszcze długo a wizualizacje będą sobie pokazywały się jak grzybki pod drzewkami co rusz i "będzie się działo"

  • wyborna

    wspaniały projekt, rewelacja, ale widac po komentarzach hanysom nigdy sie nie dogodzi, zawsze im mało i mało, zawsze nauczeni by im coś dać za darmo, wstyd za takich .Wyrazy szacunku dla Magistratu miasta, oby wiecej takich pomysłów bez wzgledu na komentarze negatywne byle kogo. Docenie pomysł przy kolejnych wyborach, mam nadzieje ze ten cały skład pozostanie bez zmian

  • podatnik

    Inwestycja pod publikę! Poprzednia wizja przestała się podobać... dlaczego... przecież w urzędzie byli i są Ci sami ludzie! Dobrze się wydaje nie swoją kasę. Lepiej byłoby zrobić parking dla petentów bo teraz wszyscy krążą po Frynie i gdzie ta EKOLOGIA, którą się wszyscy zasłaniają!

  • Nikt

    Pieprzysz farmazony. Gadałbyś inaczej gdybyś mieszkał na Frynie. Poza tym należałoby wprowadzić całkowity zakaz wjazdu samochodów osobowych do UM za wyjątkiem osób niepełnosprawnych a parking zrobić na obrzeżach dzielnicy. Wtedy dojechałbyś sobie tramwajem lub busem i nie krążyłbyś po Frynie bo przystanek jest tuż przy UM. I nie rzucaj sloganów o „tych samych ludziach” bo prezydentem był zupełnie inny facio niż teraz. Biedny „podatniku”.

  • Ktoś

    Zmień diliera

  • Mieszkaniec

    Należy rozliczyć wszystkich tych którzy 15 lat temu ten plac zabetonowali. Pan Pierończyk już wtedy był radnym ciekawe jak wtedy głosował za betonozą czy za zielenią? może Pan Pierończyk się wypowie? Nie zdziwię się jak się okaże, że wtedy chciał wylać beton a teraz nagle chce zieleni. Może CBA powinno się tej sprawie przyjrzeć?

  • Rudzianin

    Zanim te drzewa urosną minie 10 lat

  • Rudzianinka

    Obecnie można sadzić już większe drzewa.Przykład : Częstochowa Al.NMP

  • Marcin

    Byle nie było schodów donikąd jak w parku na Frynie

  • sad

    Taka zieleń to szkoda gadać. Ta woda nie będzie spadać do gleby, tylko i tak do betonu i kanalizacji. A dalej wygląda to na patelnię.

  • Hanys

    Kłamstwo wyborcze jak zwykle.Kasa na projekt wydana i to najwazniejsze, po wyborach projekt do kosza.Temu Panu już dziękujemy.

  • Bodzio

    Prosimy o zagospodarowanie terenu po byłym basenie slawia a przed wyborami my mieszkańcy starego osiedla prosimy o przynajmniej jedna ławke przy chodniku przy stadionie dziękujemy

  • Bodzio

    Poprosimy my mieszkańcy rudy śląskiej a dokładni starego osiedla o zagospodarowaniu terenu po byłym basenie sławią który kiedyś tetnił życiem ale najpierw przed wyborami to prosimy łaskawie o przynajmniej jedna ławke przy stadionie sławią pozdrawiamy

  • Franciszek

    Szkoda kasy. Można było połowę placu przeznaczyć na parking dla petentów. Teraz trzeba krążyć po całej Frynie żeby auto zaparkować i iśc do UM, USC

  • jon

    Co w tym mo być fajnego ? pora klombow co zaś bydom kosztować tysiące a na drogach dali bydom dziury

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również