Wiadomości z Rudy Śląskiej

Bezrobotni z Rudy Śląskiej będą uczestniczyć w pracach społecznie użytecznych

  • Dodano: 2019-01-29 06:45, aktualizacja: 2019-01-29 07:05

27 tysięcy godzin przepracują w ramach aktywizacji zawodowej bezrobotni z Rudy Śląskiej.

Chodzi o sześćdziesięciu klientów Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy będą uczestniczyć w tzw. pracach społecznie użytecznych. W ich trakcie będą wykonywać roboty remontowe, porządkowe i konserwatorskie.

Prace rozpoczną się 4 lutego, a zakończą się 13 grudnia tego roku

W Rudzie Śląskiej mieszka 406 potencjalnych uczestników prac społecznie użytecznych, czyli bezrobotnych bez prawa do zasiłku, którzy korzystają ze świadczeń pomocy społecznej. Warunkiem uczestnictwa w programie jest korzystanie z pomocy społecznej i rejestracja w Powiatowym Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna z drugim profilem pomocy (profil nadawany jest przez PUP). Kolejny warunek to korzystanie ze świadczeń pomocy społecznej. Osoby, które chcą podjąć prace społecznie użyteczne, nie mogą jednak posiadać prawa do zasiłku.

Prace społecznie użyteczne są formą aktywizacji zawodowej bezrobotnych klientów pomocy społecznej, polegającą na tworzeniu i wzmacnianiu nawyków związanych z zatrudnieniem, dyscypliną pracy przy jednoczesnym uzyskiwaniu przez nich zarobku – tłumaczy Krystian Morys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej.

W zależności od predyspozycji uczestnicy prac społecznie użytecznych biorą udział w różnego rodzaju pracach

Są to prace budowlano-wykończeniowe (np. skuwanie tynków, wynoszenie gruzu, proste prace hydrauliczne), pomocnicze przy robotach remontowo–budowlanych (przygotowywanie i sprzątanie stanowisk pracy), porządkowe (np. zamiatanie, konserwacja płotów, koszenie trawników), porządkowe wewnątrz pomieszczeń, pomocnicze przy przeprowadzkach, załadunku i wyładunku towarów oraz obsłudze urządzeń pralniczych, prace szwalnicze czy proste prace krawieckie.

Prace te wykonywane są w Rudzie Śląskiej. Przebiegają na terenie nieruchomości zabudowanych i niezabudowanych, które stanowią miejsce zamieszkania mieszkańców lub działań na rzecz społeczności lokalnej – zaznacza Krystian Morys. - Zadania te wykonywane są także w mieszkaniach chronionych znajdujących się w zasobach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej lub innych lokalach i miejscach wskazanych przez Urząd Miasta – dodaje.

W 2018 roku MOPS zaproponował do prac społecznie użytecznych 356 osób

Z tego 76 osób otrzymało skierowanie z Powiatowego Urzędu Pracy, jednak prace te podjęło tylko 55 osób. Prace polegały na: likwidacji nielegalnych wysypisk śmieci, remontach mieszkań, które znalazły się w zasobach MOPS-u, porządkowaniu piwnic przynależnych do tych mieszkań, wymianie mebli w tych mieszkaniach oraz pracach porządkowych na terenie MOPS-u. Realizacja prac społecznie użytecznych w Rudzie Śląskiej została ujęta w Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Ruda Śląska w ramach programu: Prace społecznie użyteczne. Reintegracja społeczno-zawodowa bezrobotnych klientów MOPS.

Komentarze (17)    dodaj »

  • Obserwator

    Ale jeszcze muszą się zgodzić na te prace. A po co jak tata trójki dzieci nie musi pracować bo na wszystkie dostanie po 500 na trzecie 1000 jeszcze jakieś dodatki i zdrowy byk siedzi w domu albo sobie na rybki chodzi.

  • ANKA

    niech zabiorą się też za odśnieżanie bo w mieście masakra,wszędzie lodowiska, posypanych chodników brak,GDZIE SĄ DOZORCY, JAK SIĘ MAMY PORUSZAĆ, NA LEŻĄCO?

  • Martusia

    Dozorcy to są. Miasto sie nie wywiązuje ze swoich obowiązków

  • YNY ze kontof

    Miasto Ruda Śląska z chęcią przyjmą Niewinnie Osadzonych :)

  • U.R.

    Bardzo dobre rozwiązanie. Popieram!!!

  • Kasia

    Po pierwsze za prace społecznie użyteczne dostają oni kasę która się nie wlicza do dochodu . Tak więc zazwyczaj są to co roku te same osoby które nie dość że "pracują " około 40 godzin miesięcznie przez kilka miesięcy w roku dostają kase zasiłki w takiej samej kwocie pracownik socjalny nie marudzi że nie pracuje . Żyć nie umierać .

  • Rudzianka

    Znam osobiscie takie cwane matki ktore biora 500+ na dzieci bo nie pracuja albo maja alimenty a żyja na kocia lapę i maja co miesiąc wyplate od konkubenta wcale niemala jak na kopalni pracuje, żyją lepiej niż niejeden emeryt co przepracowal 35-40 lat

  • konfident

    Zawsze można złożyć donos na te matki listownie, mailowo lub osobiście w placówce MOPS-u.

  • Rama

    To prawda a ja z dzieckiem muszę wyżyć za 1500zł bez alimentów i 500+bo dochód przekroczył ale jak sie bierze dochód z całego roku tak to wychodzi

  • Ziga z Wirku

    A więzniowie przewalają się z boku na bok i myślą co dziś będzie na obiad.

  • Czester

    To weź się zamień z więźniem i zobaczymy czy będziesz taki madry

  • Oburzona Rudzianka

    A co źle im... Spanie jedzenie siłownia spotkania z ukochaną i to wszystko za darmo a my podatnicy ich utrzymujemy!!

  • no comments

    Potem jak taki wyjdzie to w ramach resocjalizacji otrzymuje zasiłek i pracę z PUP.

  • n4u

    Nierobole (i ci co robią na lewo) powinni nic nie dostawać, a ci co chcą dostać np zasiłek dla bezrobotnych niech pracują społecznie.

  • ehs

    Praca za darmo ma być aktywizacją zawodową? Przecież to wyzysk. Oni maja zasiłki i i tak pewnie nie pojda do pracy, bo po co...

  • Ala

    Dostają zasiłki, nie płacą podatku. Niech coś od siebie dają naszemu miastu w zamian, ze ich utrzymuje.

  • Axelmixer

    Wreszcie ktoś włączył myślenie w tym socjalistycznym mieście. Pani/Pan "Dej bo mnie się nalyży" poczuje, że na pieniążki to trzeba zaiwaniać. Kto nie chce pracować niech też nie je.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również